Broń czarnoprochowa w przepisach polskiego prawa

Dostęp do broni w Polsce na przełomie lat ewoluował. Broń ta została wprowadzona w obieg ponad 150 lat temu. Pełniła ona rolę podstawowej broni na polu walki, dlatego też w czasach II Rzeczypospolitej powstały pewne regulacje mówiące o tym, że nabyć broń czarnoprochową mogliśmy w taki sam sposób jak broń palną. Przepisy te obowiązywały do 1961 roku. Z dniem 31 stycznia 1961 roku pozwolenie na broń, które powstało przed 1850 rokiem było zbędne. Można było więc posiadać każdą broń palną, która została wyprodukowana właśnie przed tym rokiem. Wyjątkiem były repliki tych broni, a także ich muzealne wersje na, które pozwolenie jednak musieliśmy uzyskać. Jak jednak sytuacja wygląda obecnie?

Broń czarnoprochowa bez pozwolenia

Obecnie prawnie nie trzeba mieć pozwolenia na broń, która jest rozdzielnie ładowana i została wyprodukowana przed rokiem 1885. Również nie trzeba mieć dokumentów na repliki takich broni. Całość regulowana jest przez ustawę o broni i amunicji w przypadku urządzeń czarnoprochowych jest to artykuł 11 ustawa 10. W skrócie w celu zakupu takiej broni wystarczy mieć ukończone 18 lat.

Broń czarnoprochowa, a jej przenoszenie, przewożenie

W związku z tym, że w ustawie jest zawarty wpis o tym, że można chodzić z załadowaną bronią to równoznaczne jest to z tym że możemy ją też legalnie przenieść przez publiczne miejsca. Jednak mimo wszystko przy jej transporcie powinniśmy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy, które dotyczą przenoszenia, takiego sprzętu w określonych sytuacjach. Takie aspekty regulowane są przez artykuł 32 oraz 35. Zgodnie z artykułem 35 taką broń możemy przenosić pod warunkiem, że jest ona transportowana w taki sposób, aby niepowołane osoby nie miały do niej dostępu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że nie wolno mieć przy sobie broni jeśli w planach mamy spożywanie alkoholu.

Czarny proch co warto o nim wiedzieć?

Nie kupuj innego prochu niż tego fabrycznego prosto od producenta, gdyż jego używanie może grozić kalectwem lub nawet i utratą życia. Dodatkowo stosowanie samodzielnie wytworzonej substancji jest nielegalne.

Gdzie możemy strzelać?

Według obecnych przepisów popartych artykułem 45 strzelać można z takiej broni tylko i wyłącznie na strzelnicach. Wyjątkiem jest jednak moment, w którym na naszej działce pojawi się nieproszony gość w takim przypadku można oddać strzały w celu odstraszenia danej osoby, lecz co trzeba zaznaczyć nie wolno celować i strzelać do drugiego człowieka.

Zaoraszamy do sprawdzenia oferty naszej krakowskiej strzelnicy GoToShoot.

Przenoszenie i dozowanie prochu

Czarny proch jesteśmy w stanie łatwo przetransportować oraz dozować za pomocą prochownicy. Niektórzy specjaliści proponują alternatywne rozwiązanie, czyli użycie probówek Eppendorfa. Zaletą takich probówek jest możliwość przygotowania większej ilości prochu, za pomocą którego będziemy w stanie oddać nawet i kilkaset strzałów bez potrzeby ponownego przygotowania wymaganej substancji. Przez co będziemy mogli poczuć większą radość i adrenalinę podczas oddawania strzałów skupiając się tylko na jednej czynności jednocześnie zapominając o otaczającym nas świecie.