Jak powinien wyglądać dobry trening bezstrzałowy?

Bez względu na to, jaką dziedziną sportu się zajmuje, zawsze należy najpierw zadbać o zaplecze merytoryczne i techniczne. Jeśli chcemy zostać mistrzami, nie możemy stawiać na samą praktykę. Konieczna nam jest też wiedza. W przypadku treningu bezstrzałowego chodzi głównie o prawidłową postawę i wszelkie informacje, które przydadzą się przed pierwszym strzelaniem.

Czym jest strzelectwo sportowe?

W skrócie polega to na celowym oraz kontrolowanym używaniu broni palnej, czasami też pneumatycznej, w celach myśliwskich, rekreacyjnych lub sportowych. Chociaż wszystkie te kategorie zaliczają się do sportu, to przeważnie strzelectwo sportowe polega na współzawodnictwie. Podczas zawodów oddaje się strzały do specjalnie przygotowanych celów, przeważnie tarcz.

O co chodzi z treningiem bezstrzałowym?

W przypadku treningu bezstrzałowego wykorzystuje się do ćwiczeń broń bez amunicji lub atrapy broni. Dzięki temu można wykształcić w sobie pewne nawyki, które będą konieczne podczas prawdziwego oddawania strzałów. Ponadto nabywamy wtedy umiejętności. Pozwolą nam wyuczyć się odpowiedniej techniki strzelania i unikać podstawowych błędów.

Trening bezstrzałowy pozwala pogłębić wiedzę teoretyczna oraz pamięć mięśniową, co może okazać się nie bez znaczenia podczas wykonywania właściwego treningu.

A na czym polega pamięć mięśniowa? Chodzi tutaj o sytuacje, gdy organizm zaczyna już intuicyjne wykonywać pewne ruchy. Konieczne zatem jest regularnie powtarzanie tych samych czynności, dzięki czemu wytworzy się swoista pamięć, a mięśnie przyzwyczają się do nowej rutyny. Pamięć mięśniowa przede wszystkim pomaga szybciej wrócić do formy po dłuższej przerwie, mięśnie łatwiej przystosowują się do wysiłku i przypominają sobie konkretne ruchy. Ponadto pozwala to na lepszą regenerację ciała po treningach.

Jak przebiega trening bezstrzałowy?

Jeśli jesteśmy początkującymi osobami, warto odwiedzić strzelnice w Krakowie i poprosić o pomoc instruktora, który wprowadzi nas w podstawy strzelectwa. Póki będziemy ćwiczyć samodzielnie, możemy wyrabiać w sobie złe nawyki, które z czasem będzie trudno wykorzenić. Dlatego właśnie wiedza i prowadzenie przez mentora może okazać nieodzowne.

Przed pierwszym treningiem warto zaopatrzyć się w akcesoria, takie jak tarcza, kabury, pasy nośne. Na początek może to wystarczy, ale im dłużej będziemy trenować strzelectwo, tym konieczne stanie się zakupienie innych dodatków, jak choćby timer/stoper. Dzięki temu będziemy mogli osiągać o wiele lepsze wyniki.

Podczas treningu bezstrzałowego ćwiczy się przede wszystkim koncentrację, poprawia operowanie bronią, celności oraz wzmocnienie tych części ciała, które są odpowiedzialne za kontrolowanie broni. Warto stawiać przy tym na dwa rodzaje ćwiczeń:

  • Wolna praca na spuście – w tym przypadku staje się w odległości ok 25m od celu i mierzy się do tarczy. Wtedy skupiamy wzrok na muszce i staramy się wymierzyć do wyznaczonego celu, po czym oddajemy po 20 strzałów każdą ręką.
  • Statyczne – tutaj także stajemy w odległości 25 m od celu. Podnosimy broń, zgrywamy wszystkie przyrządy celownicze, utrzymujemy broń przez pół minuty w powietrzu i robimy przerwę na kolejne pół minuty. Właśnie w tym ćwiczeniu niezbędny może okazać się timer lub stoper, który wyznacza czas ćwiczenia i przerwy.

Na anglojęzycznej stronie głównej możesz zapoznać się z kompletną ofertą na Shooting Cracow.