Pierwszy raz na strzelnicy? Czego można się spodziewać?

Wypad na strzelnicę to gwarancja świetnej zabawy, a jednocześnie niepowtarzalna możliwość, aby sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności. Jednak będąc na strzelnicy, trzeba przestrzegać obowiązujące tam zasady bezpieczeństwa oraz należy także ściśle stosować się do poleceń instruktora, by uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Czego jeszcze można się spodziewać, będąc pierwszy raz na strzelnicy?

Jak się ubrać na strzelnicę?

Ubranie na strzelnicę powinno być przede wszystkim wygodne i nie może krępować naszych ruchów. Spodnie na strzelnice powinny być luźne i mieć sporą ilość kieszeni, których nigdy nie jest za dużo, o czym każdy strzelec doskonale zdaje sobie sprawę.

Pokrowce i torby na strzelnicę są kolejnymi ważnymi elementami garderoby strzelca. Zazwyczaj taka zarówno torba, jak i pokrowiec strzelecki muszą być wykonane z materiału o dużej wytrzymałości. Nie mogą być słabe jakościowo, ponieważ nosimy w nich dużo ciężkiego sprzętu, co naraża je na przeciążenia. Waga broni oraz amunicji jest dość spora. Równie ważną rzeczą przy doborze torby na strzelnicę oraz pokrowca jest ilość schowków, przegród i kieszeni. Tu panuje jedna zasada – im więcej, tym lepiej.

Coraz więcej firm odzieżowych i outdoorowych producentów zaczęło się specjalizować w wypuszczaniu kolekcji ubrań, obuwia i gadżetów związanych ze strzelectwem, przeznaczonych dla osób aktywnie uprawiających ten sport. Ubranie na strzelnicę jest równie ważne dla strzelców, co sam sprzęt strzelecki i razem często tworzy zgraną i spójną całość.

Obecnie w większości sklepów strzeleckich można się zaopatrzyć we wszystko, co jest ważne dla każdego strzelca, broń, amunicja, peryferia, odzież, obuwie… Dobrze zaopatrzony sklep będzie posiadał wszystko, co jest potrzebne na torze i tak naprawdę tylko zasobność portfela jest ograniczeniem, z którym trzeba się liczyć.

Od ilu lat można chodzić na strzelnicę?

Tak naprawdę nie ma sprecyzowanej dolnej granicy wieku, od jakiego można skorzystać ze strzelnicy. Jeżeli mamy do czynienia z młodzieżą lub dziećmi, to trzeba pamiętać, że podstawowym warunkiem jest obecność rodzica bądź opiekuna, albo pisemna ich pisemna zgoda.

Kolejnym ważnym, o ile nie najważniejszym, kryterium w przypadku dzieci, jest ich ogólna tężyzna fizyczna. Jak wiadomo, broń jest stosunkowo ciężka i podczas wystrzału generuje energię, którą strzelec musi ujarzmić. Nie zawsze więc wiek, a siła i ogólna sprawność determinuje rodzaj broni, jaką możemy zastosować.

Kto może strzelać na strzelnicy?

Tak naprawdę każdy, kto chce spróbować, jest mile widziany. Nawet osoby niedowidzące lub niewidome mogą skorzystać z usług na strzelnicy. Czasem jednak zdarzają się osoby, które posiadają pewne dysfunkcje aparatu ruchu i jedynie to może ich eliminować. 

Na strzelnicę można przyjść z własną bronią i wynająć sobie tor na godzinę lub dłużej. Natomiast dla osób, które własnej broni nie posiadają, mamy bogatą ofertę pakietów strzeleckich lub możemy zaproponować szkolenie strzeleckie z wybranych modeli broni palnej. Organizujemy również szkolenia przygotowujące do zdania egzaminu na patent strzelecki lub do pozwolenia na broń kolekcjonerską.