Wybór pierwszej broni krótkiej – co wybrać?

Odwieczne pytanie-dylemat pojawiające się u każdego świeżo upieczonego strzelca, tym bardziej, że przy wyborze pistoletu mamy klasyczną klęskę urodzaju. Mnogość marek, modeli, systemów broni krótkiej może przyprawić o ból głowy i to nie tylko kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę ze strzelectwem, ale nawet stare strzeleckie wygi.

Rodzaje broni krótkiej

Czym się zatem kierować, co brać pod uwagę przy wyborze pierwszej upragnionej klamki? Tutaj tak naprawdę powinniśmy sobie zadać podstawowe pytanie o czego? Jakie będzie przeznaczenie broni? To tak naprawdę najważniejsza kwestia od której zawsze powinniśmy wyjść przy doborze broni.

Zupełnie inne modele będziemy brać pod uwagę przy założeniu że idziemy w strzelectwo sportowe, inne cechy broni będą dla nas ważniejsze z kolei kiedy to strzelanie bojowe będzie priorytetem, a jeszcze co innego będzie nami kierowało podczas doboru broni do skrytego noszenia.

Tak więc takie cechy jak waga, rozmiar, pojemność magazynka, przyrządy celownicze, kaliber, oraz oczywiście budżet będą wiodące przy dokonaniu wyboru, nie bez znaczenia będzie również, dostępność do serwisu, oraz do części i możliwość ewentualnego upgradu broni.

Przymierzenie broni 

Kiedy już wykrystalizuje się przekonanie o przeznaczeniu i budżet do rozdysponowania, to czas na przymiarkę. Bowiem nic bardziej do nas nie przemówi jak kawał solidnej stali, lub kompozytu trzymany w dłoniach. I tu najwyższy czas się udać do dobrze wyposażonego sklepu z bronią, gdzie będziemy mogli „pomacać” i się przymierzyć do modeli, które nas interesują. Idealnie by było gdyby dany sklep był połączony ze strzelnicą, dysponowałby testowymi modelami broni i można by było strzelić przed zakupem, ale to nie zdarza się często. Zostaje nam więc solidna przymiarka i głębokie przekonanie, że to jest to.

Zakup pierwszego egzemplarza broni, to zawsze jest ważne wydarzenie w życiu strzelca, pamiętać należy jednak, że jeżeli po jakimś czasie stwierdzimy, że to nie jest do końca to o czym myśleliśmy i rzeczywistość dość mocno rozminęła się z naszymi oczekiwaniami, to zawsze możemy kupić kolejną sztukę, a później kolejną i jeszcze jedną.

Udanych zakupów!

Kiedy już nabędziesz broń zapraszamy na naszą strzelnicę w Krakowie, gdzie będziesz mógł ją przetestować!