Porady przed zakupem pierwszej broni

Jaką broń kupić na początek? Oto dylemat każdego posiadacza pozwolenia na broń palną. Na forach poświęconych tejże tematyce znajdziemy szereg mniej lub bardziej trafnych porad. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z zakupem nowej broni dla osoby dopiero wchodzącej w ten świat.

Broń nowa, a może używana?

Wiele osób na początku poszukiwań zwróci uwagę na modele używane. Charakteryzują się one co prawda niższą ceną, ale nie znamy ich dokładnego stanu technicznego. Dodatkowo trudno jest stwierdzić, czy mamy do czynienia z egzemplarzem mniej lub bardziej zużytym. Jeszcze gorzej, kiedy trafimy na niewidoczne na pierwszy rzut oka wady wymagające kosztownego serwisu. W związku z tym wysoce zalecany jest wybór sklepu oferującego nową, sprawdzoną broń. Pozwoli to zasięgnąć fachowej porady sprzedawcy, który podczas rozmowy określi nasze potrzeby i doradzi jaki model będzie dla nas odpowiedni. Warto pamiętać, że broń nie traci zbyt dużo na wartości z biegiem lat. Dlatego nie warto oszczędzać na zakupie używanego egzemplarza jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z bronią palną.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pistoletu?

Pierwszą bardzo ważną kwestią, która decyduje o wygodzie użytkowania jest sprawdzenie jak pistolet leży w dłoni. Taka „przymiarka” pozwala ocenić, czy wybrany model broni będzie odpowiedni. W trakcie sprawdzania broni należy ocenić swobodę obsługi. Czy dosięgamy palcami do zwalniacza zamka, dźwigni zaczepu zamka? Kolejna kwestia to dostępność akcesoriów. Na rynku spotkamy modele, do których bez problemu znajdziemy kaburę czy przyrząd celowniczy. Istnieją też jednak pistolety z ograniczoną dostępnością dodatkowych elementów. Dobrze jest więc już na etapie rozmowy ze sprzedawcą dopytać o możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów do wybranego modelu broni.

Szkielet pistoletu – z czego powinien być wykonany?

Obecnie produkowane szkielety w broni palnej są zrobione z metalu (duraluminium, stal) lub plastiku (polimeru). Jak to zwykle bywa pistolety metalowe cechują się dużo wyższą trwałością, ale co za tym idzie ceną. Jeżeli zaś chodzi o wagę to jest ona porównywalna w obu przypadkach. Nie należy jednak na starcie odrzucać modeli wyposażonych w plastikowy stelaż. Aktualnie produkowana broń jest wykonana z materiałów wysokiej jakości.

A co z amunicją do pierwszego pistoletu?

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem amunicji w przypadku pistoletów jest 9×19. Jest to standard zatwierdzony przez NATO. Amunicja występująca pod nazwami: 9 mm NATO, 9 mm Luger, 9 mm Parabellum, 9 mm Para znajduje zastosowanie w policji, armii, ale także strzelectwie dynamicznym. Popularność tego rozwiązania sprawia, że amunicję tego typu znajdziemy w każdym sklepie z bronią palną. Dodatkowym atutem amunicji 9 mm jest jej bardzo atrakcyjna cena, warto więc przy wyborze pierwszej broni zwrócić uwagę na zastosowany kaliber. Na rynku spotkamy też równie tanią alternatywę dla pocisków 9-milimetrowych. Jest nią amunicja bocznego zapłonu występująca pod oznaczeniem .22 LR (Long Rife). Zaletą tego rozwiązania jest niższy odrzut broni, a także znacznie mniejszy hałas w trakcie strzelania. Jak wskazują specjaliści, lepszym wyborem do sporadycznych wizyt na krakowskiej strzelnicy będzie broń o kalibrze 9 mm. W przypadku regularnych treningów sportowych najlepszym wyborem będzie amunicja bocznego zapłonu.

Shooting Range Cracow – zapraszamy na strzelnicę również obcokrajowców!