Rejestracja broni przez Internet

Rejestracja broni – zrób to teraz przez Internet!

Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych posiadaniem broni – technologia i prawo zdają się wychodzić naprzeciw i ułatwiać to zadanie, gdyż już od jakiegoś czasu możliwa jest rejestracja broni za pośrednictwem sieci internetowej. Jednak, aby wszystko było legalne i odbyło się jak należy – warto przestudiować krok po kroku, jak powinien wyglądać taki proces.

Internetowa rejestracja broni – gdzie i jak można to zrobić?

Pierwszym i niezbędnym działaniem do rejestracji broni online w Polsce jest posiadania konta na platformie ePUAP. Jest to konto darmowe, a jego rejestracja jest błyskawiczna – można jej dokonać tutaj: epuap.gov.pl. Ważne – konto nie będzie aktywne, jeśli nie zatwierdzamy go z pomocą profilu zaufanego. Mamy na to 14 dni i do dyspozycji kilka opcji, jak tego dokonać.

Gdzie można dokonać potwierdzenia konta w ePUAP?

  • Urzędy Skarbowe,
  • Oddziały ZUS-u,
  • Oddziały NFZ,
  • Inne placówki.

Dodatkową korzyścią jest to, że platforma ePUAP – już od tej chwili legalnie potwierdzona dla naszego konkretnego konta, jest też przydatnym łącznikiem do komunikacji z urzędami również w wielu innych sprawach.

Wnioski o rejestrację broni do WPA przez ePUAP – co trzeba wiedzieć?

Tutaj najlepiej sięgnąć do litery prawa, gdzie Kodeks Postępowania Administracyjnego Art. 63. § 1. wyjaśnia, że wszelkie podania (jak również zażalenia, żądania, wyjaśnienia, czy odwołania) mogą być wnoszone również za pomocą takich środków komunikacji elektronicznej. Jednak, aby się to odbyło we właściwy sposób – trzeba się uzbroić w odpowiednie informacje i dokumenty.

Jakie dokumenty pozwalają na rejestrację broni przez ePUAP?

  • e-faktura z podpisem elektronicznym/bez podpisu,
  • inne dokumenty nabycia z elektronicznym podpisem wystawcy (np. umowa kupna-sprzedaży, czy akt dziedziczenia).

Następnym istotnym dokumentem jest Ustawa o broni i amunicji art. 13 ust. 2, która ściśle reguluje to, że dowód nabycia broni stanowi podstawę do jej rejestracji. Skan nie jest tymże, ale jedynie kopią takiego dowodu – o ile wybrany urząd nie zdecyduje inaczej.

Zarejestrowanie broni przez Internet – co dalej?

Po zalogowaniu się do serwisu ePUAP należy wyszukać właściwego odbiorcę, jak również formularz wniosku ogólnego. Wybierając sekcję z odnośnikiem ”Pismo ogólne do podmiotu publicznego” również trafisz do właściwego punktu. Kolejny krok to kliknięcie “Załatw Sprawę” – co pokieruje nas do adresata, do którego ma pójść właściwy wniosek. W ten sposób wniosek zostanie przekierowany do właściwego Wydziału Postępowań Administracyjnych (po wpisaniu kodu). Następnie czas na sam Wniosek o rejestrację broni – w którym to nie może zabraknąć żadnych kluczowych danych. Uzupełniony wniosek należy wysłać i przypilnować, czy nie ma konieczności potwierdzenia rejestracji w legitymacji posiadacza broni. Gdy wszystkie powyższe punkty zostaną zrealizowane właśnie w ten sposób – nie pozostaje nic innego, jak czekać na (miejmy nadzieję) pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jak widać – rejestracja broni przez Internet to dzisiaj naprawdę proste.

Wszelkie formalności pomagamy załatwiać z Gotoshoot, przygotujemy wniosek, odpowiemy na pytania, pomagamy przebrnąć przez formalności.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą atrakcyjną ofertą na strzelanie w Krakowie.