Gdzie można strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki to frajda i ciekawe zajęcie, które można trenować praktycznie wszędzie z uwzględnieniem podstawowych zasad i przy zachowaniu zdrowego rozsądku! Dzisiejszy post poświęcimy strzelaniu z wiatrówki, ponieważ pojawia się wiele pytań i zastrzeżeń – gdzie można i w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych!

Czy strzelanie z wiatrówki jest zgodne z prawem?

Strzelanie z wiatrówki jest zgodne z prawem i bezpieczne. Według teorii od 1999 roku Polskie prawo wiatrówek do energii poniżej 17J nie traktuje, jej jako broni pneumatycznej. Co to oznacza? Nic innego jak fakt, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych do korzystania z wiatrówek bez ograniczeń. To według teorii jednak praktyka jest tutaj również ważna, ponieważ nie możemy narażać życia i zdrowia ludzi wokół nas. Wiadomo, że należy przygotować się w odpowiedni sposób oraz wybrać odpowiednie miejsce – przecież aby zagrać w koszykówkę idziemy na odpowiednie boisko. Tak samo jest w przypadku strzelania z wiatrówki.

Gdzie mogę zatem strzelać?

Warto na początku podkreślić, że wiatrówki ogólnikowo dzielą się na te limitowane i ponad limitowane. Z ponad limitowych maszyn możemy strzelać tylko i wyłącznie na funkcjonujących strzelnicach! Jeśli chodzi o limitowane, możliwości jest znacznie więcej!

Strzelanie na swoim terenie

Podwórko w miejscu naszego zamieszkania nie niesie ze sobą żadnych ograniczeń, jeżeli mówimy o kwestii prawnej. Aby jednak zadbać o bezpieczeństwo swoje, bliskich i osób nieopodal należy pamiętać, aby zadbać o to, aby śrut nie trafiał np. do sąsiada czy też aby nie strzelić do zbyt cienkiego materiału, który nie zatrzyma naszego naboju. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie nieprzebijanej bariery w postaci ściany czy też nasypu.

Strzelanie w lesie

Kwestia prawna nie zabrania strzelania w tym miejscu, jednak warto pamiętać, że wiele lasów jest prywatnych, a właściciel może wezwać służby, gdy zauważy, że ktoś wszedł na jego teren i strzela. To nie jedyny „problem”. Największą uwagę podczas przygotowania do strzelania należy zwrócić na bezpieczeństwo – ponieważ jest to otwarta przestrzeń, a co za tym idzie, w każdej chwili może pojawić się ktoś pomiędzy drzewami lub krzakami i nieświadomie wejść w linie naszego strzału. A to może mieć poważne konsekwencje. W przypadku strzelania na otwartej przestrzeni warto przemyśleć czy nie umieścić oznakowania „uwaga strzelanie” aby każdy przechodzień mógł zachować należytą ostrożność.

Strzelanie na polach

W tym przypadku również bez problemu można korzystać z wiatrówki. Jednak należy pamiętać, że pola, polany czy też inne miejsca w głównej mierze mają właścicieli, bez których zgody (pisemne bądź ustnej) nie powinniśmy wchodzić na teren, aby strzelać. Jeśli już mamy zgodę i miejsce na strzelanie, należy zadbać o to, by nie strzelić do żadnego człowieka, który może pojawić się na horyzoncie.

Strzelanie z wiatrówki można traktować jako hobby, zabawę czy też odskocznie od codzienności. Polskie prawo pozwala korzystać z tej broni, jednak warto zachować zdrowy rozsądek i przemyśleć każdy strzał. Należy wiedzieć, jaki zasięg ma nasza wiatrówka, by nie zrobić krzywdy osobom, które niespodziewanie mogą pojawić się na linii strzału.

Odwiedź naszą strzelnicę w Krakowie – sprawdź pełną ofertę i aktualny cennik.