GLOCK 17 – charakterystyka

Glock 17 to pistolet samopowtarzalny, który został skonstruowany przez Glock GmbH, austriackiego producenta broni.

Historia powstanie Glocka 17, jest związana z konkursem dla armii austriackiej, która zgłosiła potrzebę nabycia pistoletu samopowtarzalnego. Podstawowe wymagania dotyczące pistoletu, jakie przedstawiono w konkursie, to:

– zasilanie nabojami 9×19 mm Parabellum,
– 16 naboi w obrębie kabury,
– bezpieczne przenoszenie pistoletu z nabojem w komorze

Konstrukcja firmy Glock spełniła wszystkie postawione wymagania i wygrała konkurs, a w 1982 roku austriacka armia wprowadziła Glocka 17 do oficjalnego użytku. Cechą charakterystyczną Glocka 17 jest szkielet broni, który został wykonany z tworzywa sztucznego i jednocześnie był to pierwszy tak popularny pistolet, który miał wykonany szkielet z takiego materiału.

Charakterystyka broni Glock 17

Glock 17 strzela z zamka zamkniętego i ma krótki odrzut lufy. Lufa ma długość 114 mm oraz sześcio-foremny prawoskrętny przewód poligonalny. Kiedy ostatni pocisk zostanie wystrzelony, zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Wkład odryglowujący jest wykonany ze stali tak jak prowadnice. Sam szkielet mimo tego, że jest wykonany z tworzywa sztucznego i posiada stalowe wzmocnienia. Zaczep służący do demontażu pistoletu, znajduje się po lewej stronie, nad przednią ścianką kabłąka. Na zamku został zastosowany tzw. wyciąg sprężysty oraz wyrzutnik sztywny, który znajduje się na wzmocnieniu szkieletu Glocka 17. Konstrukcja Glocka posiada dwie główne sprężyny, powrotną, która znajduje się pod lufą oraz umieszczoną w zamku sprężynę uderzeniową. Mechanizm spustowy z częściowym samo napinaniem sprawia, że konstrukcja austriackiej firmy jest mało awaryjna. Mechanizm uderzeniowy poprzez sprężynę uderzeniową oddziałuje bezpośrednio na iglicę Glocka.

Magazynek w pistolecie Glock 17

Pojemność magazynka to 17 naboi. Sam magazynek to konstrukcja pudełkowa z jednopozycyjnym wyprowadzeniem amunicji. Sam zatrzask magazynka znajduje się po lewej stronie szkieletu Glocka.

W Glocku 17 można również stosować magazynki o pojemności 19 naboi, 33 naboi oraz magazynków o pojemności 100 naboi, tzw. siodłowych C-MAG. Najnowsze modele Glocka 17 są wyposażone w uniwersalną szynę, która umieszczona na dole szkieletu, pozwala zamontować dodatkowy osprzęt. Muszka i szczerbinka ta dwa podstawowe przyrządy celownicze, które są umieszczone na zamku Glocka 17. Strzelanie w słabych warunkach oświetleniowych ułatwiają białe kropki. Jedna jest umieszczona na tylnej ściance muszki, zaś dwie kolejne są umieszczone na ściance szczerbinki.

Glock 17 – masa, długość, zastosowanie

Masa pistoletu to 625 gramów, a całkowita długość wynosi 186 mm. Glock 17 stał się bardzo popularną bronią i oprócz armii austriackiej jest na wyposażeniu wielu armii świata, w tym między innymi: Albanii, Boliwii, Czarnogóry, Łotwy, Norwegii, Wielkiej Brytanii (korzysta z niego słynny SAS). Nazwa Glock 17 według różnych wersji wywodzi się od 17 patentu firmy Glock albo 17 sztuk naboi, które zasilają ten model pistoletu samopowtarzalnego. Wiele osób przypisuje powstanie Glocka 17 Gastonowi Glockowi, założycielowi austriackiej firmy.

Z pistoletu Glock 17 możesz postrzelać na naszej strzelnicy GoToShoot w Krakowie.