W jaki sposób należy przechowywać broń palną?

Po otrzymaniu pozwolenia na broń strzelcy muszą zdecydować się na zakup sejfu lub szafy do przechowywania broni. Z prawnego punktu widzenia jest to obowiązek, bardzo istotny ze względu na szczegółowe przepisy zawarte w ustawie o broni i amunicji. Jednak należy pamiętać, że istnieje kilka wymagań, które takie miejsca do przechowywania broni muszą być spełnione. Najważniejszym z nich jest klasa zamka, która powinna być nie niższa niż S1 dla danego sejfu lub szafy. Oczywiście to nie wszystko. Jeśli chcesz poznać szczegóły, jak prawidłowo przechowywać broń i amunicję, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Odpowiednie przechowywanie broni i amunicji – dlaczego jest takie istotne?

Najważniejszym elementem przechowywania broni palnej w domu jest zapewnienie jej odpowiedniego i bezpiecznego miejsca, czyli szafy lub sejfu o odpowiedniej klasie.

Przechowywanie tam broni palnej i amunicji jest obowiązkiem wynikającym z przepisów dotyczących bezpiecznego posiadania broni. Takie zabezpieczenie ma na celu zapobieganie dostępowi do broni przez osoby nieuprawnione, co minimalizuje ryzyko kradzieży lub przypadkowego jej wykorzystania. Wymagane techniczne standardy dotyczące sejfów i szaf mają zapewniać nie tylko ochronę przed kradzieżą, ale również chronić przed przypadkowym użyciem broni przez dzieci lub inne osoby, które nie mają uprawnień do korzystania z broni palnej.

Sejf lub szafa na broń powinny być wykonane z solidnego, wytrzymałego materiału, najczęściej jest to stal o odpowiednich parametrach. Zazwyczaj wymaga się, aby miały one określoną grubość i konstrukcję, która zapobiega łatwemu dostępowi do broni. Miejsca na broń powinny być również wyposażone w zamki wysokiej jakości, które trudno jest złamać. Jeśli ktoś chce dodatkowej ochrony i dysponuje wystarczającymi środkami, to może zaopatrzyć się w miejsce do przechowywania broni i amunicji ze znacznie wyższą klasą bezpieczeństwa. Czy jednak warto? Wiele strzelców uważa, że niekoniecznie – wystarczy jedynie dobrze zabezpieczony sejf lub szafa.

Miejsce przechowywania broni – wybrać sejf czy szafę?

Tak naprawdę wszystko zależy, czy planujemy zakup broni krótkiej, czy długiej.

Są strzelcy, którzy posiadają tylko jeden typ broni lub więcej jednostek broni krótkiej – w ich przypadku wystarczy sejf, w którym mogą pomieścić wszystkie swoje zabawki, czyli broń i amunicję. Jest on zazwyczaj mniejszy niż szafa i można go łatwo umieścić w pomieszczeniu. Należy przy tym pamiętać, że sejf musi być w jakiś sposób trwale przymocowany do ściany lub podłogi, co skutecznie uniemożliwi próby kradzieży.

Inaczej ma się sprawa z posiadaczami broni długiej. Jeśli jesteś jednym z nich – koniecznie musisz się zaopatrzyć w szafę na broń palną. Jest wyposażona w odpowiednie uchwyty i półki, chroniące broń przed uszkodzeniami, a także odpowiednie zabezpieczenia.

Tutaj rodzi się kolejna kwestia – jak duża ma być szafa? Trzeba wziąć pod uwagę, ile jednostek broni palnej planujemy zakupić w przyszłości. To właśnie tym kryterium musimy się kierować. Jeśli planujemy zakup dużej ilości broni, to przede wszystkim musimy mieć odpowiednie warunki do jej przechowywania w miejscu zamieszkania. To znaczy, że musimy dysponować sporą ilością wolnej przestrzeni. Szafa powinna być wystarczająco pojemna, aby pomieścić całą Twoją obecną kolekcję, a także dodatkowe egzemplarze, które nabędziesz w przyszłości.

Przechowywanie broni palnej w domu – jaki rodzaj zamka?

Często przyszli posiadacze broni palnej zastanawiają się nad kwestią wyboru zamka do miejsca do przechowania broni i amunicji. Na chwilę obecną na rynku możemy znaleźć produkty z trzema rodzajami zamków spełniających warunki ustawy o broni i amunicji. Są to: zwykłe zamki na klucz, zamki szyfrowe mechaniczne, oraz zamki szyfrowe elektroniczne.

Zamki na klucz

Wiele doświadczonych kolekcjonerów broni twierdzi, że pierwszy rodzaj jest dość kontrowersyjny z punktu widzenia bezpieczeństwa – bardzo łatwo można go rozpracować przez nieautoryzowane osoby. Należy pamiętać, że dostęp do szafy lub sejfu z bronią może mieć tylko posiadacz zezwolenia, nikt więcej.

Jeśli jednak chcesz wybrać zamek na klucz, musisz mieć na uwadze, że trzeba nosić je stale przy sobie. O ile przez większość czasu nie ma z tym problemu, zdarzają się sytuacje, w których trudno jest sobie wyobrazić noszenie klucza przy sobie, na przykład podczas korzystania z basenu czy sauny, albo na plaży.

Jednak to rozwiązanie ma także ogromny plus – mianowicie cenę. Tak, zarówno szafa, jak i sejf zamykany na tradycyjny klucz są najtańsze, i to nierzadko o kilkaset złotych.

Zamki szyfrowe

Pozostałe dwa rozwiązania są bardzo do siebie podobne. Zarówno zamek szyfrowy mechaniczny, jak i elektroniczny gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, ale wydaje się, że to właśnie zamek elektroniczny jest bardziej przyjazny dla użytkownika i mniej kłopotliwy w obsłudze.

Cenowo nie będą od siebie zbytnio odbiegać, więc właściwie jedynie kwestia osobistych preferencji będzie decydująca przy dokonywaniu wyboru.