Strzelectwo sportowe – od czego zacząć i ile kosztuje?

Jeszcze kilka lat wstecz, strzelectwo sportowe nie było popularnym sportem w Polsce. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło. Poza tym obserwuje się większą dostępność broni niż dawniej. Jest to ułatwienie, dla amatorów tego sportu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zacząć i ile kosztuje strzelectwo sportowe.

Jak zacząć uprawiać ten sport?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić, by zacząć uprawiać ten sport, jest pójście na strzelnicę. Tam będziemy mieli dostęp do profesjonalnego sprzętu oraz kontakt z bezpiecznym strzelaniem. Z każdą wątpliwością, będziemy mogli zwrócić się do instruktorów.

Na samym początku drogi z tym sportem, warto wybrać instruktora, który pokaże nam podstawowe czynności. Pod jego okiem będziemy mogli rozwijać własną pasję. Zaangażowane osoby mogą zapisać się do klubu strzeleckiego. Tam będziemy mieli kontakt z innymi osobami, dzięki czemu wymienimy się doświadczeniami. To okazja do uzyskania potrzebnych wskazówek oraz porad. Członkowie klubu mogą liczyć na specjalne przywileje. Jednym z nich jest bezpłatne korzystanie ze strzelnicy bądź udział w dniach klubowych.

Osoby, które zaangażują się na poważnie, mogą zapisać się na kurs, a następnie podejść do egzaminów. Jednakże w tym przypadku wymagana jest odpowiednia praktyka i przynależność do klubu, który jest wpisany do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Minimalny okres członkostwa, który zezwala na przystąpienie do egzaminu to 3 miesiące. Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zawodnik musi wiedzieć, na czym polega obsługa broni oraz wykazać się umiejętnościami strzeleckimi.

Ile kosztuje strzelanie sportowe Kraków?

Osoby, które chcą spróbować, mogą zapisać się na strzelnicę i opłacić jednorazowy wstęp. Członkostwo w klubie wiąże się z większymi opłatami. Konieczne jest opłacenie składek członkowskich oraz zrobienie opłat rocznych. Średni koszt opłaty wpisowej w klubie sięga około 2 tysięcy złotych, a składki i opłaty mogą wynosić kilkaset złotych. Jeśli posiadamy pozwolenie na broń oraz amunicję, możemy użyć własnego sprzętu. Natomiast, gdy takich rzeczy nie posiadamy, możemy skorzystać z dostępnych na strzelnicy. To wiąże się z kolejnymi kosztami.

W większych miastach mamy łatwiejszy wybór, gdyż strzelnic jest więcej niż w mniejszych miastach. Możemy wybrać klub, który nie ma dużej bariery finansowej. Może nam się poszczęścić i znajdziemy nawet miejsce, gdzie nie wymaga się wpisowego. Na strzelnicach odbywają się cykliczne spotkania członków. W klubach zapisane się zarówno osoby początkujące, jak i te zaawansowane.

Czy pozwolenie na broń jest konieczne?

Na strzelnicy można strzelać, nawet gdy nie mamy pozwolenia na broń. Jednak należy mieć przy sobie dokument potwierdzający naszą tożsamość — dowód osobisty. Osoby nieposiadające dowodu, najpewniej nie zostaną wpuszczone na teren strzelnicy. Należy również wpisać się do księgi i podać własne dane. Jest to potrzebne, gdyż nie wszystkie osoby przychodzące na strzelnicę, mają pozwolenie na broń. Jednak pod okiem fachowca, takie pozwolenie nie jest koniecznością.

Jeśli chcesz wejść w świat broni palnej, to dobrze trafiłeś. Go To Shoot oferuje kompleksową naukę strzelania dla początkujących. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi pakietami.

Obcokrajowców zachęcamy za to do odkrycia anglojęzycznej wersji naszej strony. Cracow Shooting Academy – sprawdź całą ofertę i aktualny cennik dla klientów zagranicznych.