Techniki strzelania – jak celnie strzelać z wiatrówki karabinka?

Jak celnie strzelać z wiatrówki karabinka?

Wielu z nas strzelanie z wiatrówki kojarzy głównie z wesołym miasteczkiem, a nie z poważnym strzelaniem sportowym czy rekreacyjnym. Postaram się Wam przybliżyć podstawy strzelania z najbardziej popularnych w naszym kraju wiatrówek karabinkowych, tak by śrut trafiał, jak najbliżej środka tarczy. Rozwiązaniem jest wyuczenie poprawnej postawy. Musicie przed każdym strzałem układać ciało w taki sam sposób. Powtarzalność to jest klucz sukcesu.

Postawy strzeleckie

Strzelanie z karabinka to nie tylko opanowanie techniki i umiejętności, ale także o wybór odpowiedniej postawy strzeleckiej, której celem jest osiągnięcie maksymalnej precyzji i skuteczności. W zależności od preferencji czy potrzeb możecie strzelać z:

Postawy stojącej

Postawa sportowa, najpopularniejsza, wyda się Wam trudną. Jednak po pewnym czasie wyćwiczycie odpowiednie partie mięśni. Ustawiacie się bokiem, by stopy znajdowały się w osi karabinka. Wychylacie lewe biodro i opieracie na nim łokieć ręki podtrzymującej broń. Kolbę opieracie o prawe ramię, a dłoń kładziecie na uchwycie.

Postawy siedzącej

Możecie siedzieć po turecku, jak również wykorzystywać krzesło lub podpórkę. Pamiętać musicie, by ciało było rozluźnione, żeby nie pojawiały się skurcze. Nie możecie napinać mięśni karku.

Postawy klęczącej

Lewą nogę wysuwacie do przodu w kierunku celu, a prawą zginacie w kolanie i klękacie. Możecie przysiąść na prawej stopie. Lewy łokieć opieracie na lewym kolanie. Prawa ręka podtrzymuje broń przy prawym ramieniu. Łokieć ułożony przy ciele.

Postawy leżącej

Możliwość podparcia bezpośrednio na gruncie jak największą powierzchnią zapewnia bardzo dużą stabilność. Zapewnia to większą precyzję strzału. Pamiętajcie, że ciało musi być rozluźnione i kąt pomiędzy ramieniem a podłożem powinien być minimum 30 stopni. Karabinek nie może dotykać podłoża.

Chwyt artyleryjski

Kiedy opanujecie postawy strzeleckie, musicie skupić się na właściwym uchwycie broni. Podczas strzału broń jest podpierana w trzech punktach: to jest łoże, gdzie ręka podtrzymuje broń, druga ręka na uchwycie pistoletowym oraz kolba oparta o ranię. Nie walczymy z odrzutem, tylko pozwalamy broni swobodnie przesuwać się zgodnie z ruchem wymuszanym przez odrzut. To musi wejść w nawyk i trzeba pamiętać jeszcze o kilku zasadach składania się do strzału.

– Ręka podtrzymująca broń nie może być zaciśnięta na łożu. Broń swobodnie leży na dłoni, by miało możliwość swobodnie przesunąć się do przodu i do tyłu.
– Łokieć ręki podtrzymującej broń musi się znajdować w linii łoża, pod bronią. Nie może wystawać na boki, bo to może spowodować przesunięcia broni na boki.
– Prawy łokieć w linii wiatrówki, czyli pionowo.
– Dłoń na uchwycie pistoletowym swobodnie obejmuje, nie ściska, by palec swobodnie dosięgał spustu.
– Kolba lekko oparta o ramię, nie możemy silnie dociskać do ramienia jak przy strzale z broni palnej. Pozwalamy broni swobodnie cofnąć się przy odrzucie.
– Za każdym razem uchwyt broni i postawa strzelca musi być taki sam. To trzeba wyćwiczyć na sucho. 

Te kilka zasad przyjmowania pozycji strzeleckiej w połączeniu z właściwą techniką celowania i ściągania spustu pozwolą osiągać lepsze, właściwe wyniki. Będziecie odczuwali odrzut broni, jednak dzięki tym zasadom będzie on przewidywalny i ciągle taki sam.

Spust ściągamy ostatnią częścią palca wskazującego. Najlepiej, by środkowe paliczki palców były skierowane prostopadle do lufy karabinka. Kciuk powinien swobodnie leżeć na kolbie równolegle do lufy. Przesuwanie pod kątem palca na spuście powoduje odchylenie broni, co zmniejsza celność strzału.

Pamiętajcie, by po strzale odczekać sekundę, by śrut opuścił lufę i trafił w cel. Wtedy dopiero możecie opuścić lufę.

BHP – bezpieczeństwo

Wiatrówki również mogą być niebezpieczne i należy minimalizować ryzyko jej używania. Należy pamiętać o podstawowych zasadach:

– wiatrówka nie jest zabawką i może spowodować poważne obrażenia
– wiatrówkę traktujemy, jak by była nabita i naciągnięta
– nigdy nie celuj w ludzi i zwierzęta
– nie zostawiaj jej bez nadzoru
– zdrowy rozsądek
– nosimy okulary ochronne
– za celem nie ma ludzi ani zwierząt tylko kulochwyt
– nie strzelaj w kierunku powierzchni, które mogą rykoszetować
– przewiduj, nie ryzykuj
– bądź świadomy.

W Go To Shoot prowadzimy kursy nauki strzelania – zarówno z karabinów, jak i broni krótkiej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Klientów zagranicznych zapraszam na angielską wersję naszej Shooting Range in Cracow.